Ağır Taşımacılık İşleri

Ağır Taşımacılık İşleri

Ağır nakliyat, özel ekipman ve araçlar yardımıyla standart dışı yüklerin kısa sürede emniyetli bir şekilde taşınmasıdır. Bu işlem, yükün taşınması haricinde montaj, demontaj, depolama ve sigorta gibi özel hizmetleri de içerir. Son derece titiz bir şekilde yürütülmesi gereken bu faaliyetlerin mutlaka profesyonel bir ekip tarafından yürütülmesi gerekir.

Ağır Nakliye Kapsamındaki Yükler Nelerdir?

Ağır nakliye kapsamında taşınacak yükler, normalin üzerindeki ölçü ve ağırlıklara sahip yüklerin söküm-takım ve taşınması işidir. Bu nakliyat türü türbin, konteyner şantiye, yat ve tekne, santraller, silolar, tır, fuar standları ve ekipmanları, ağır araçlar, iş makinaları, vinç malzemeleri, inşaat ve iş makineleri, boru hatları, köprü kirişleri, çelik kafes konstrüksiyonlar, tekerli vinçler, jeneratör ve trafo gibi ağır yüklerin taşınması faaliyetlerini içerir. Büyük ölçekli ve ağır yüklerin taşınması oldukça zordur. Ayrıca büyük ebatlara sahip bu yüklerin taşınması ve yeni yerlerine monte edilmesi mühendislik hesaplamalar gerektirir. Bu yüzden ağır taşımacılık işlemlerini yürüten firma personelinin tecrübeli ve bilgili olması çok önemlidir.

Lowbed Taşımacılık Nedir?

Türkçe karşılığı ölçü dışı taşımacılık olan lowbed taşımacılık aynı zamanda ağır nakliyat anlamına da gelir. Kamyon veya tırlarla taşınamayacak ölçülere sahip yüklerin taşınmasını sağlamayan yarı römorklar lowbed olarak adlandırılır. İş makinesi, dorse veya tank adı verilen araçlar ağır yük taşımacılığı için kullanıldığında yol stabilizasyonunu bozar. Ayrıca bu araçların hız seviyeleri de oldukça düşüktür. Bu nedenle ağır yüklerin taşınması amacıyla lowbed adı verilen römorklar tercih edilir. Bu faaliyetlere de lowbed taşımacılık adı verilir.

Ağır Nakliyatta Dikkat Edilmesi  Gerekenler Nelerdir?

Lowbed araçlar, taşımacılık sektöründeki yükseklik sınırı, yük kapasitesi, yükleme – boşaltma ve manevra yapma gibi önemli problemlerin çözülmesine yardımcı olur. Lowbed adı verilen römorklar taşınacak yükün ağırlığına ve boyutuna göre daha uzun boyutlarda ayarlanabilir. Lowbed araçlarda bulunan hidrolik kayar rampa gibi özellikler manevra özelliğini kolaylaştırarak büyük kapasiteli yüklerin hızlı ve hasarsız bir şekilde taşınmasını sağlar. Ayrıca lowbed nakliye işlemleri her yük çeşidi için farklı tasarım ve yeterliliğe sahip araçlarla yerine getirilir. Yurt içi ve yurt dışı taşımacılık faaliyetlerinin önemli bir sahası olan ağır nakliyat hizmetlerinde tecrübe oldukça önemlidir. Araç kullanıcısının güzergah hakkında bilgisinin olması büyük kapasiteli lowbed araçların sorunsuz bir şekilde yerine ulaşmasında en önemli etkenlerden biridir. Ayrıca, ağır yük kargo taşımacılığı yapan bir firmanın nakliyat dışında depolama, sökme-takma ve sigortalama gibi önemli faaliyetleri yerine getirmesi çok önemlidir.

Hizmetlerimiz

[Çalışma Politikamız]