Altyapı ve Kanal İşleri

Altyapı ve Kanal İşleri

Alt yapı işleri, bir yapının işlev görmesi için gerekli olan döşemeleri döşemeleri ifade etmektedir. Bu döşemeler, su, kanalizasyon, elektrik ve doğal gaz gibi gerekli ürünlerdir. Temelde maddi ve ekonomik olmak üzere iki alt yapıdan bahsedilebilir.

Alt Yapı Hizmetleri ve Önemi

Alt yapı hizmetlerinde ekonomik hizmetler; enerji, su ve kanalizasyon, haz boru hattı ve katı atık toplama gibi hizmetleri ifade etmektedir. Diğer yandan maddi altyapı hizmetleri, barajlar, yol, demiryolları, ulaşım, liman, sulama kanalları, havalimanı gibi hizmetleri içermektedir. Bu alt yapı işleri işlevi ve önemine yönelik farklı sınıflandırmalar olsa da genellikle en bilinenleri elektrik, su ya da telekomünikasyon gibi hizmetlerdir. Peki, alt yapı işleri nedir? ve nerelerde kullanılır?

Alt yapı işleri, enerji hizmetleri, ulaştırma hizmetleri şeklinde iki genel başlık ile ifade edilmektedir. Bunlardan ilki, enerji hizmetleri olarak adlandırılan, doğal gaz ve elektrik sektörleridir. Elektrik sektöründe; elektrik ihtiyacına yönelik elektrik üretimi ve dağıtımı yapılmaktadır. Doğal gaz sektöründe de doğal gaz üretimi, iletimi ve dağıtımı gibi işlemler yapılmaktadır. Ulaştırma hizmetlerinde ise karayolu, demiryolu, liman, denizyolu ve havayolu gibi ulaşım işlemleri ele alınmaktadır.

Enerji Hizmetlerinde Elektriğin Önemi

Günümüzde, alt yapı işleri nedir diye sorulduğunda akla ilk gelen alt yapı hizmeti elektriktir. Bu nedenle de enerji hizmetleri, alt yapı hizmetleri arasında oldukça önemli yer tutmaktadır. Özellikle hayatlarımızın tam ortasında bulunan ve günümüzde tüm işlerin yapılmasını sağlayan elektrik, alt yapı hizmetlerinin bilinenlerinden biridir. Elektrik, kentleşme ve sanayileşmenin hakim olduğu şehirlerde, hayatın devamlılığı için büyük bir öneme sahiptir.

Genellikle kamu hizmeti olarak da adlandırılan bu hizmetler için belirli miktarlarda ücret ödemesi yapılmaktadır. Bu ücretlerden dolayı elektrik bir özel ya da ücretli mal olarak tanımlanabilmektedir. Dolayısıyla alt yapı hizmetlerinin genellikle belirli bir ücret karşılığında bir kamu hizmeti olduğu ifade edilebilir.

Hizmetlerimiz

[Çalışma Politikamız]